Носи се на блузата и съобщава координатите
Снимка: Shutterstock
Умно устройство дава информация къде се намира детето с аутизъм и проследява състоянието му както навън, така и вътре в помещението. 30 български семейства ще изпробват 6 месеца безплатно изобретението.
Устройството
Електронното устройство се носи на гърба в джоба на специално разработено потниче и засича всяко движение на детето. То разчита на много различни датчици.
Колкото по-често се носи, толкова повече данни получава семейството.
Деца демонстрират как се носи устройството CAPPLO
Устройството има SIM карта, която изпраща сигнали чрез интернет или bluetooth. Родителят получава данните на смартфон, таблет или лоптоп.
То е нещо като електронен дневник, чрез който може да се проследи състоянието на детето – отчита падане, удар, гърч, повишаване на температурата, пристъп, падане във вода ...
Умното устройство CAPPLO
Проектът
Автор на проекта е Драгослав Радойчич, инженер-програмист от Ниш, основател на EuroPATC и баща на 11-годишно дете с аутизъм.
Той търси решение за по-надеждна защита на деца като неговото и иска да даде по-голямо спокойствие на неговите родители.
Силно го мотивира един случай. През октомври 2013 г. в Ню Йорк 13-годишно момченце с аутизъм бяга от училище. И повече от 3 месеца над 4 хиляди полицаи и доброволци безрезултатно го търсят. Намират го в реката. С този разказ Драгослав Радойчич започна представянето на високотехнологичната разработка CAPPLO.
В ляво: Драгослав Радойчич, съосновател и главен изпълнителен директор на EuroPATC
„Няма по-голям ужас за родителите от този да загубят дете, а това се случва често. Едно на всеки 68 деца в света е с аутизъм, 47 % от тях са се губили поне веднъж. Тези деца имат нужда от непрекъснато наблюдение, грижа и подкрепа. Те са беззащитни и дезориентирани. Трябва непрекъснато да се наблюдават и да се държат за ръка. Една неправилна реакция може да доведе до срив.
След този инцидент се замислих какво мога да направя. Създадох екип, за да мисли заедно с мен.
Говорихме с родители на деца с аутизъм и те разказаха, че наистина непрекъснато ги държат за ръка. Това не е добре за детето, за неговото развитие и самостоятелност и е огромен ангажимент за родителите. Така се роди този проект.“
У нас
България е първата страна в света, в която изобретението се пробва от деца с аутизъм и дава обратната връзка на техните семействата.
Развитието на проекта се осъществява с подкрепата на VIVACOM , а партньор на компанията е I CAN TOO, която ще предлага CAPPLO на пазара.
Веселина Мончева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари